Danske kungen beordrade år 1809 de norska trupperna under ledning av kapten von Krogh att inta Jämtland.
Den 10 Juli överskred de norska trupperna gränsen mot Jämtland.
Den 13 Juli kom svenskarnas motdrag. Hierpe skans bemannades med 150 hälsingar och 40 artillerister. Men när norrmännen närmade sig Järpen, övergav svenskarna skansen och flydde österut med överstelöjtnant Nordenadler och kapten Lindeberg i spetsen.
Den 16 Juli kunde norrmännen promenera in i den av svenskarna fegt övergivna skansen.
Norrmännen fortsatte därefter vidare mot Mörsil och Mattmar innan de fick order hemifrån att återvända.
Den 24 Juli skickade von Krogh brev till den svenske generalen von Döbeln att han tänkte gå hem med trupperna.
Strax skickade von Döbeln bud till norrmännen att komma till Bleckåsen för att skriva på ett fredsavtal.
Dokumentet undertecknades den 25 Juli 1809. Enligt traditionen med ryggtavlan på en soldat som bord.
I dag står på denna plats en minnessten. Den är belägen vid alsenvägen, tre kilometer öster om Mörsil.
Detta krig har rekord i fredlighet, ingen plundring eller skottväxling förekom. De norska soldaterna betalade till befolkningen både för mat och foder. De till och med ersatte de skador som hären orsakat.
Bara en sak var tråkig med kriget. Skansen i Järpen brändes ned den 23 juli samma år. Ödeläggande av skansen kan man se som en manifestation av att det nu skulle vara fred mellan de nordiska länderna.
I dag hade skanstornet varit en stor sevärdhet om det hade fått stå kvar. Endast en halvannan meter hög ruin finns kvar. Men den intill liggande krutkällaren, som byggdes år 1700, är fortfarande kvar i ursprungligt skick och är i dag Järpens äldsta byggnadsverk.
Vägen upp till skansen döptes år 1986 till Von Kroghs väg.
| [1] |